מחול ישראלי גדי ביטון
 
דב אורבך

דב אורבך

גיל:  51

מצב משפחתי:  נשוי + 2

עיסוק:  יועץ טכני-תעופתי בתעשייה האווירית.

מגורים: פתח תקוה.

 

מקצועי

ספר לי קצת על עצמך:

 

כמה שנים את/ה בתחום ריקודי עם?

15 שנה בערך.

כיצד הגעת לנושא?

ביליתי באירוע משפחתי. היה זה  חגיגת בר מצווה בטבריה שנערך לכבוד בן הדוד של אשתי ליעד, בנו בכורו של  יעקב ביטון, הידוע כמרקיד ותיק של ריקודי עם  בצפון הארץ ובעיקר בעיר טבריה.

לבמה עלו קבוצת רוקדים מחוג ריקודי-עם של יעקב ביטון,  ורקדו ריקודי זוגות לפי צלילי מוסיקה משירי ארץ ישראל, המוכרים ואהובים עלי מאד.

הרוקדים היו נפלאים, רקדו בקלילות והניפו ידיים באוויר, כשהם שרים וצוהלים ובת צחוק והנאה על פניהם. עמדתי בצד הבמה, משתאה  ומרותק למראה הרוקדים המאושרים.

הבטחתי לעצמי, שלאחר גמר לימודיי, אמצא לי זמן ומקום, ואנסה גם אני, לרקוד ריקודי עם. אם הם יכולים, חשבתי אז, למה שאני לא אנסה.

התחלתי את צעדי בחוג לריקודי עם בהדרכת יענקל'ה לוי המדריך הוותיק מפתח תקוה ובמקביל בתעשייה האווירית בהדרכתה של עדנה קווה. 

האם את/ה מרקיד/ה והיכן?

איני מרקיד, אך כרוקד ותיק ובעל ניסיון בחוג שלי בתע"א, בוחרת בי עדנה , מדריכת החוג שלי בתע"א, להדגים איתה ריקודי זוגות ישנים וחדשים, שעדנה בוחרת על פי טעמה, ללמד.

מה נחשב בעיניך למדריך טוב?

הרבה תכונות וכולן חשובות. ראשית, רקדן טוב ומדויק בעל חוש קצב,  סבלני, מאיר פנים, קשוב לרוקדים, בעל טעם טוב בכל דבר, בבחירת ריקודים, בסגנון, ביחס למקצועו וביחס לסביבתו ולעצמו, ובכלל. 

היכן אתה רוקד ובאיזה תדירות ?

אני רוקד בין 3 ל-4 פעמים בשבוע. פעמיים בשבוע אני רוקד בחוג הביתי שלי בתעשייה האווירית בהדרכתה של עדנה קווה. בכל יום חמישי אני רוקד ב"מטרווסט" רעננה בהדרכתו של המרקיד יום טוב אוחיון.

בקיץ, במוצאי שבתות, בדרך כלל, אני מעדיף לרקוד בהרקדות החופשיות, ההרקדה המועדפת עלי היא ההרקדה ב"ספורטן" של הרצליה.

איזה ריקודים בעיקר הם אלה המועדפים עליך ?

אני אוהב סגנונות שונים של ריקוד, מעגל וזוגות.  מעדיף במיוחד ריקודי זוגות המאופיינים בקצב עדין ורגוע, כדוגמת "יד קטנה", כיוון שאין לדעת" ועוד. בנוסף אני אוהב ריקודים בקצב הואלס, כמו "נעמה", "לך ועליך" ו"גן השקמים".

 

שאלות ספציפיות לניהול פורום:

 

ציין את שם הפורום שאתה מנהל ובאיזה אתר?

שם הפורום  שאני מנהל הוא "סברס", בבעלותו של מנהל האתר המרקיד והכוריאוגרף רוני סימן טוב.

קיימים היום פורומים רבים בנושא ריקודי עם,  האם יש מקום לכולם?

יש מקום לכולם, כאשר יש מספיק כותבים ויש מספיק קוראים. לפעמים הפורומים שוקקים ומעניינים ולפעמים רדומים ומשעממים. כמו בכל דבר בחיים גם בפורומים השונים יש עליות וירידות.

איזה אחריות מוטלת על מנהל הפורום?

אחריות רבה. ראשית, יש לנהוג לפי כללי ההתנהגות הנהוגים בפורום השונים. על מנהל הפורום להשגיח כל הזמן על תרבות הכתיבה, מניעת הכפשות ומניעת לשון הרע.

בנוסף, על מנהל הפורום לדאוג מידי פעם, להעלות נושאים מרתקים לדיון, ולדאוג שהפורום ינווט לנושא שעליו הוא מושתת. הפורום שלי עוסק כמובן בריקודי עם, ואני משתדל להשגיח שהנושאים הדנים בו, יהיו בעיקר על הנושא שבעטיו הוא הוקם.

מה עושה מנהל פורום למנהל טוב?

מנהל טוב הוא מנהל העובד גם עם השכל וגם עם הלב, היודע להבדיל בין עיקר לטפל, ויודע להבחין בין בקורת נוקבת ואפילו בקורת קשה, להכפשה או השמצה.

מנהל טוב יודע לגרות את הקוראים לכתיבה בונה, ומשתדל לדאוג לפורום שלו, להיות מעניין ושוטף ככל שניתן.

כיצד אתה מתמודד עם כתיבה שאינה תרבותית: (הכפשות, פגיעות, עלבונות וכד')?

כתיבה שאינה תרבותית, הכפשות, קללות ועלבונות אני נאלץ למחוק. במקרים מסוימים אני מבקש מהכותב לחזור בו, אני מפעיל שיקול דעת בכל פעם לגופו של נושא, ומחליט בהתאם.

כיצד תורם הפורום לנושא ריקודי עם?

דיונים, פרסומים, חידות, ודיווחים שונים מהרקדות ברחבי הארץ והעולם, נותנים בידי הקוראים אפשרויות רבות. כגון, לאן ללכת לרקוד, מה לרקוד,  מה מתחדש בחוגים האחרים, מה קורה ברחבי הארץ, ובכלל מידע שוטף על הנעשה בתחום.

האם יש לך רעיונות הצעות לייעול ושיפור?

את ההצעות והרעיונות שלי אני נוהג להביא לידיעת מנהל האתר שלי. מה שאפשר ליישם לבד אני משתדל לעשות זאת. בעת ניהולי את פורום "סברס" ובזמנו את פורום "ברבור", הבאתי רעיונות רבים, ושיפרתי את הפורום לרווחת והנאת המשתתפים, כדוגמא אביא את החידה השבועית שטרחתי לרשום, ורישום לוח אירועים "לאן השבת" בריקודי עם.

האם מנהל פורום חייב להבין במחשב?

כן בהחלט, אמנם לא צריך לדעת כיצד לבנות תוכנה או לתקן מחשב, אך חייב, לדעתי, לדעת לבצע פעולות רבות הקשורות לניהול שוטף של הפורום שאותו הוא מנהל.

מהו האני מאמין שלך?

ריקודי עם הם בשבילינו ולהנאתנו , בואו נעשה את זה בכיף, אני מאמין שאפשר להפיק הרבה הנאה מהתחביב הנהדר הזה, להכיר חברים, להרחיב אופקים ולעשות את חיינו קלים ומהנים יותר ובעיקר בריאים.

 

עדה איסט

הדפסשלח לחברהוסף תגובה