מחול ישראלי גדי ביטון
 
"מרכבות האש"

ביום ראשון 26.6.05 התקיים המופע הבלתי נשכל "מרכבות האש" של להקת גלגלי ראשון בהיכל התרבות העירוני "ניצן" בראשל"צ.

כבר בכניסה הורגש האירגון המוצלח של הערב. כניסתם של מעל אלף הצופים (כל הכרטיסים נמכרו ולא ניתן היה להשיג ולו כרטיס אחד נוסף) עברה דרך מיצג של שתי עלמות חן שעמדו בצורות שונות סביב כסא גלגלים. ילדות צעירות (אחת מהן היא ביתו של שמעון קינן היו"ר האגדי של סניף איל"ן בראשל"צ) מאופרות כליצניות חילקו חוברות מהודרות לכל הנכנסים.

הסדר היה מופתי למרות כל המגבלות האפשריות בכניסת קהל שחלקו על גלגלים. המופע התחיל באיחור סביר בארצנו הקטנה. בזמן כניסת הקהל לאולם, כאשר הוילון הענק כיסה את הבמה, עמדו/ ישבו בקצה הבמה רפי אביטל על כסא גלגלים ולי באור בשמלה מפוארת, הם שינו כל רגע את צורת עמידתם ובכך גרמו להתעניינות רבה מצד הקהל. "הקדם הופעה" היה מעניין ומפתיע.

המופע החל בדואט של רפי אביטל ולי באור, הוא על כסא גלגלים, היא רקדנית צעירה, מלאת חיים ומפזזת סביבו, בסוף קטע הפתיחה ההיכל רעד ממחיאות כפיים של הקהל.

המסך נפתח, בנות להקת "גלגלי ראשון" עמדו כשגבן מופנה לקהל עם פס רחב כסוף מהראש עד הברכיים והמופע התחיל. הלהקה הציגה ממיטב המחרוזות: לתת, לו יהי, מלאכי שמים, מרכבות האש, פיתויים, חפש אותי, חוצפה לטינית, חלום על פגישה מלטפת, מישהו הולך תמיד איתי, התפילה, משחק ילדים, מילים לאהבה.

להודות על האמת, הגעתי למופע עם ציפיות ידועות וברורות מראש, משום שראיתי חלקים מהמופע ב"רוקדים ותורמים" שהתקיים לפני כחודש. אבל מה שראינו בהיכל התרבות היה פשוט מדהים, גדול, ענק ועבר את רף הציפיות הגבוה ביותר האפשרי.

הלהקה ביצעה את הקטעים שלה בצורה מקצועית, אחידה, יפה ומושכת את העין ומכובדת ביותר. נגן הכינור ליאוניד רוטשטיין הלהיב את הקהל בשליטה הוירטואוזית בכלי הקטן, והמנגינה המפורסמת "ג'יפסי" הצועני הקפיצה את הקהל במקומו.

צמד הרקדנים (הוא על כסא גלגלים היא רוקדת סביבו) שביצעו את קטע הטנגו עשו זאת בצורה מושלמת (קטע קצר מידי לטעמי, רציתי עוד). הקטע המיוחד שבוצע ע"י שמעון קינן וביתו הקטנה כבש את ליבי, הקטנה רקדה וקיפצה סביבו ועליו כאילו היה טרמפולינה (שניהם היו בבגדי ליצן). דפנה דקל, אורי פיינמן, ושולמית לבנת (האמא של השרה לימור ליבנת) הנעימו את הערב במיטב שיריהם.

הקטע שתמיד גורם צמרמורת לאנשים הוא השלב שבוא הרקדן שהוא קטוע גפיים תחתונות (רפי אביטל) יורד מכיסאו וממשיך לרקוד עם "הבילבי" (בריג'יט יונג) שנעה סביבו ואיתו במרץ, הנשימה נעצרת בקטע זה.

מנכ"ל החברה העירונית אלי פולק שעלה לנאום, אמר שהמילים "מרכבות האש" מסמלות מלחמה, והוא אכן רואה מלחמה בעיניים של האנשים, מלחמה בין הרוח לגוף. והרוח מנצחת. סגן ראש העיר

שמעון עשור

הדפסשלח לחברהוסף תגובה