מחול ישראלי גדי ביטון
 
רוקדים ויורדים במשקל

הורה נרקודה-ונרזה /סימה אלה

 

אפשר לרדת במשקל, לשפר את הכושר הגופני ולחזק שרירים, ואפילו ליהנות תוך כדי, באמצעות ריקודי עם. כך טוען יאיר קרני, המנהל המקצועי של "התוכנית לחיים בריאים" של מכון וינגייט, ומפרט מהם הריקודים המרזים ביותר.

 

רוצים לרזות בכיף? לרדת במשקל בלי להתאמץ או לסבול, ואפילו להפיק הנאה? אז לכו לרקודי עם. כך מציע יאיר קרני, המנהל המקצועי של "התוכנית לחיים בריאים" של מכון וינגייט, שבדק את הנושא.

קרני הצמיד עשרה שעוני ספורט, שמאפשרים להקליט את דופק הלב, לנשים וגברים בגילים שונים שרוקדים ריקודי עם בקביעות, פעמיים בשבוע. הבדיקה נערכה בשתי הזדמנויות שונות, ובמהלכה הוקלטו פעימות הלב של הרוקדים במשך 90 דקות רצופות לאורך 50 ריקודים שונים. המידע שהתקבל נותח בעזרת תוכנת מחשב מיוחדת. קרני מעריך שכל אחד מהרוקדים שרף במהלך ערב כזה, בשעה וחצי של פעימות, 500-800 קלוריות.

מהדירוג שהוכן על פי ניתוח תוצאות המחשב עולה שהריקודים הכי אירוביים, שמסייעים בהרזיה, הם: "אל החופש", "כתבתי לך מכתב", "נעלה נעלה", "בחיים הכל עובר", "צל עץ תמר", "אני מאמין", "הקולות של פיראוס", "הלוואי","ריח וצבע", "מתוקה שלי", "את חרותי", "ליל חניה", "אור חדש", "עולם הפוך", "ארצי", "כמו שאת", "שיר מכל הלב", "אל תשכחי את הלילה הזה", "בנוף ילדות", "הצל שלי ואני", "מיליון או דולר", "בת שישים", "שי", "איחולים", "אירוסים", "המנגינה הישנה", "ואילת".

קרני טוען שאם מנגנים את השירים האלה במהירות גבוהה יותר, מובטחת ירידה עוד יותר נמרצת במשקל.

אבל יש גם ריקודים שמשפרים את הכושר הגופני, כלומר מעלים את דופק הלב (שזה טוב) ומחזקים את השרירים. ואלה הם: "איך את מסובבת אותי", "הורתי", "על הכנרת", "הרועה הקטנה", "פעמוני המזרח", "איך רץ הזמן", "ושוב איתכם", "הורה נרקודה", ו"רוב ברכות". קרני ממליץ להשמיע שני שירים רגועים ברצף אחרי כל ריקוד סוער.

 

איך להפוך את ריקודי העם לאמצעי הרזיה     

 

  • יש לרקוד פעמיים-שלוש בשבוע במשך יותר מחצי שעה כשדופק יציב, פחות או יותר, אך נמרץ. למהדרין, קרני ממליץ להצטייד במד דופק ולהתמיד ב-120-140 פעימות לב בדקה, כדי להבטיח שריפת שומן.
  • בימים שבהם לא רוקדים כדאי לצאת להליכה של 6 ק"מ.
  • יש לשתות קפה שחור בלי סוכר ובלי חלב שעה לפני תחילת הריקודים להגברת קצב שריפת השומן, ולא לצרוך יותר מ-1,200 קלוריות ביום לנשים ו-1,600 קלוריות לגברים.
  • יש להימנע מארוחה כבדה שעתיים לפני הריקודים, ולשתות כל שעה 2-3 כוסות מים. אחרי הריקודים, גם אם זה מאוחר בלילה, אפשר לאכול יוגורט עם חטיף אנרגיה או בננה כדי לסייע לגוף להתאושש מהר וכדי לא לפגוע במסת שריר.
  • להגדלת אפקט האימון כדאי להוסיף משקולות של עד 500 גרם על כל רגל, ועד 250 גרם על כל יד.

האם לריקודי דיסקו יכול להיות אפקט דומה?

"יכול להיות", אומר קרני. "צריך לבדוק ולהוכיח את זה. הבעיה בדיסקוטקים היא שהם פתוחים רק בסופי שבוע, ואילו ריקודי עם רוקדים כל השבוע".

האם העובדה שחוגים לריקודי עם נערכים בשעות הערב פוגעת בירידה במשקל, כי אחריהם הולכים לישון?

"לא, זה לא פוגע. ואם אחר כך זה ממשיך בפעילות מינית, אז בכלל.............

(הכתבה פורסמה במקור בעיתון ידיעות אחרונות בנושא רק בריאות כל הזכויות שמורות למחברת).

הדפסשלח לחברהוסף תגובה